Doporučena škola

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Poklady faraona Tutanchamona

Poklady faraona TutanchamonaDatum konání:
6.1.2023

6. ledna se třída S1A vydala na exkurzi na brněnské výstaviště, kde žáci a pedagogický doprovod navštívili výstavu Tutanchamon: jeho hrobka a poklady.Tím jsme měli jedinečnou možnost si prohlédnout přesné repliky faraonovy hrobky s artefakty naaranžovanými tak, jak byly před více než sto lety objeveny Howardem Carterem. K vidění bylo obrovské množství šperků, zbraní, nábytku a nejrůznějších uměleckých předmětů – tedy vše, co by podle starých Egypťanů jejich panovník potřeboval na onom světě. Podívat jsme se samozřejmě mohli i na Tutanchamonův sarkofág a posmrtnou masku, nejznámější součásti pokladu nalezeného v jeho hrobce. Kromě podrobných popisků artefaktů a jejich historie byl k dispozici rovněž audio průvodce, kde si návštěvníci mohli o vystavovaných exponátech poslechnout další informace nebo se mohli dozvědět zajímavosti o životě ve starověkém Egyptu.

Výstava se všem účastníků exkurze líbila. Vyvolala navíc velmi zajímavou diskuzi o tom, jestli starověkým národům v běžných hodinách dějepisu trochu nekřivdíme. Často tyto kultury považujeme za zaostalé, ale zaostalá civilizace by jen stěží byla schopna vyrobit tak řemeslně náročná umělecká díla.

Tutanchamon 2023 (2).jpg
Tutanchamon 2023 (3).jpg
Tutanchamon 2023 (1).jpg