Úvod > O škole > Aktuality > Návštěva Osvětimi

Návštěva Osvětimi

9.5.2023

V úterý 9.5.2023 se žáci ze Střední školy gastronomické a technické Žamberk vydali na jednodenní školní zájezd do Osvětimi. Den začal dlouhou cestou do koncentračního tábora Osvětim, během které se žáci od delegátky cestovní kanceláře dozvěděli více informací o historii Polska v souvislosti s 2. světovou válkou.

První zastávka byla v největším nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře – Osvětim Auschwitz I. Vstup do něj byl pod známou vstupní bránou s nápisem „Arbeit macht frei“. S mrazivým pocitem všichni žáci poslouchali výklad o životě vězněných lidí. Během výkladu navštívili mnoho obytných bloků, ve kterých se nacházely zachovalé věci z tehdejší doby. Viděli také popraviště, vězeňské cely a nahlédli do dochované plynové komory.

Druhá zastávka byla 3 km od Osvětimi v koncentračním táboře v Březince Auschwitz -Birkenau II. Všechny účastníky překvapila velká rozloha tohoto tábora, jehož kapacita byla stanovena na 100 000 vězňů. Březinka byla zřízena pro nedostatečnou kapacitu  Osvětimi I. Žáci viděli původní vagón, kterými byli lidé do tábora přivezeni, a mnoho dalších zachovalých objektů. Vše provázel odborný výklad paní průvodkyně. Po exkurzi byli žáci plni smíšených pocitů, kdy vstřebávali informace o hrůzných událostech, které se v Osvětimi během 2. světové války udály.

Po exkurzi se na zpáteční cestě žáci odměnili zastávkou u známého řetězce McDonald.

Všichni zúčastnění, včetně pedagogického doprovodu, doporučují se tohoto zájezdu zúčastnit. Osvětim je místem, které nabízí jedinečný a silný emotivní zážitek, na který návštěvník nezapomene a každý by ho měl v rámci poznání historie určitě zažít. Návštěva tábora je dodnes bolestivou připomínkou jedné z krutých historických etap lidstva.

Osvětim 2023 (2).jpg
Osvětim 2023 (3).jpg