V sobotu 23. května 2026 ožilo Smetanovo náměstí v Litomyšli tradičními „Gastronomickými slavnostmi M. D. Rettigové“. Oblíbený festival dobrého jídla, regionálních specialit a kulinářského umění nabídl návštěvníkům pestrý program, vůni nejrůznějších pokrmů i příjemnou atmosféru pod širým nebem. Počasí letošnímu ročníku mimořádně přálo – slunečný den a téměř letní teploty přilákaly do centra města stovky návštěvníků z širokého okolí.
Součástí slavností byly desítky stánků s gastronomickými specialitami, hudební vystoupení i kuchařské soutěže. Návštěvníci mohli ochutnat regionální výrobky, sladké i slané dobroty nebo speciality moderní gastronomie. Festival tradičně připomněl odkaz Magdaleny Dobromily Rettigové, významné osobnosti české kuchyně, která je s Litomyšlí neodmyslitelně spojena.
Výraznou stopu na letošních slavnostech zanechala také Střední škola gastronomická a technická Žamberk. Žákyně školy obor obchodník zajišťovaly ve svém stánku prodej výrobků připravených studenty oborů kuchař a cukrář. Návštěvníci si mohli zakoupit čerstvé cukrářské výrobky, zákusky, koláče, listové tyčinky či domácí nudle, které sklidily velký zájem a pochvalu. Studentky zároveň získaly cenné zkušenosti s prezentací své práce před veřejností a s komunikací se zákazníky.
Atmosféra slavností byla po celý den velmi příjemná a přátelská. K dobré náladě přispěl nejen bohatý kulturní program, ale také možnost setkávání lidí, kteří mají blízko ke kvalitní gastronomii a regionálním tradicím. Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové tak znovu potvrdily, že patří mezi nejvýznamnější kulturně-gastronomické akce v regionu.